The consortium partners ‘Rebuild Hatay: Modular Neighbourhoods’ signed the partnership agreement

December 19, 2023
Featured image for “The consortium partners ‘Rebuild Hatay: Modular Neighbourhoods’ signed the partnership agreement”

*Türkçe aşağıda*

Joyous news: the partners of the consortium ‘Rebuild Hatay: Modular Neighbourhoods’ signed the partnership agreement.

With this agreement the partners, Hatay Büyüksehir Belediyesi, DMT Modular Contruction B.V., De Meeuw Toekomstbouwers, and Kuiper Compagnons, agree to work closely together to build a modular neighborhood in Antakya, Hatay. They ensure housing for several hundred families after the devastating earthquakes that occurred on February 6, 2023.

Signing this collaboration agreement states a moral commitment from all partners. A moral commitment to deliver a significant contribution to the objectives of the consortium ‘Rebuild Hatay: Modular Neighborhoods’ to build earthquake-resilient, self-sustaining and inclusive, modular neighbourhoods for the people of Hatay to rebuild their lives, society, social fabric culture and future.

The neighbourhood will consist of approximately 450 apartments, 84 commercial spaces, parking, parks and playgrounds.

“The scale of the disaster remains difficult to comprehend, but with this modular neighbourhood we can make a tangible contribution from The Netherlands for the reconstruction of Hatay”, says Joep Wijnands, Dutch ambassador to Türkiye. 

Supporting partners are Ministry of Foreign Affairs, Netherlands Enterprise Agency (RVO) Embassy of the Kingdom of the Netherlands, VNO-NCW/MKB Nederland, VNG International, and NLWorks.

Hatay’ın Yeniden İnşası: Prefabrik Mahalleler İş Birliği Anlaşması

Güzel haberler: Hatay’ın Yeniden İnşası: Prefabrik Mahalleler konsorsiyumunun ortakları, ortaklık anlaşmasını imzaladı.

Anlaşmanın tarafları olan Hatay Büyükşehir Belediyesi, DMT Modular Contruction B.V., De Meeuw Toekomstbouwers ve Kuiper Compagnons bu anlaşmayla Antakya, Hatay’da prefabrik bir mahalle inşa etmek için yakın bir iş birliği içinde çalışmayı kabul etmiş bulunmaktadır. Ortaklar, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen yıkıcı depremlerden etkilenen birkaç yüz aileye barınma imkanı sunacaktır.

Bu iş birliği anlaşmasını imzalamak, tüm ortaklar için ahlaki bir bağlılığı ifade etmektedir. Bu ahlaki bağlılık ifadesinden Hatay halkının yaşamlarını, toplumlarını, toplumsal dokularını ve geleceklerini yeniden inşa edebilmesi için gerçekleştirilmesi planlanan “Hatay’ın Yeniden İnşası: Prefabrik Mahalleler” projesinde depreme dayanıklı, kendi kendine yetebilen, kompleks ve prefabrik mahalleler oluşturmayı amaçlayan konsorsiyumun bu hedeflerini gerçekleştirmesine katkıda bulunmak anlaşılmalıdır.

Söz konusu mahalle yaklaşık olarak 450 apartman, 84 ticari alan, otopark, parklar ve oyun alanları içerecektir.

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands, “Felaketin boyutlarını tespit etmek hâlâ çok zor ancak bu prefabrik mahalleler aracılığıyla Hollanda olarak Hatay’ın yeniden inşasına somut bir katkıda bulunabiliriz.” ifadelerini kullanmıştır. 

Projeyi destekleyen ortaklar arasında Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Girişim Ajansı (RVO) Hollanda Krallığı Büyükelçiliği, VNO-NCW/MKB Nederland, VNG International ve NLWorks yer almaktadır.

Read more:


Share: